Слънчевата алергия, известна още като фотодерматит наистина е знак, че човешката кожа понякога не се разбира със слънцето. Тя е реакция на имунната система към слънчевата светлина, която обикновено се проявява като сърбящ червен обрив. Особеното при дерматита е, че почти веднага след излагане на слънце по тялото на човек могат да се образуват червени и сърбящи петна. Но пък за сметка на това, много скоро, след като човек се прибере на закрито, e възможно тези симптоми да отшумят или напълно да изчезват в рамките на няколко часа.
Понякога наследствеността изиграва своята решаваща роля, тъй като тази алергия може да се предава от родители на деца. Алергията може да се задейства и от външни фактори като определени лекарства например.
Хората с леки симптоми на слънчева алергия може да не се нуждаят от лекарства. Но тези, които изпитват умерени до тежки реакции, обикновено се налага да приемат лекарства или да прибягват до други превантивни мерки. В тези случаи помага и носенето на дрехи, които предпазват от слънцето.
Най-често срещаните видове слънчева алергия
Актиничният сърбеж - човек наследява този вид слънчева алергия. Тя започва в детството и произтичащите от това симптоми са по-силни от другите видове.
Фотоалергична реакция - когато човек използва определени лекарства, козметика и аромати, те влизат в реакция със слънцето и причиняват фото алергична реакция. Понякога симптомите може да не се появят веднага - те могат да се появят след два до три дни.
Полиморфно светлинно изригване (PMLE) - това е най-честата форма на слънчева алергия, която се среща по-често при жените, отколкото при мъжете. Обикновено започва в тийнейджърските и двадесетте години. PMLE обикновено се проявява под формата на сърбеж, причиняващ обриви и може да се появи като мехури или малки зачервени области. Симптомите обикновено се появяват няколко часа след излагане на слънчева светлина.
Слънчева уртикария - тази слънчева алергия е рядка и засяга предимно млади жени. Уртикария може да се види след няколко минути излагане на слънце. Симптомите могат да бъдат леки или тежки или да причинят анафилактичен шок, който е животозастрашаваща алергична реакция.
Добрият дерматолог може да диагностицира слънчевата алергия само като погледне кожата. За да помогнат при идентифицирането на причините, които са предизвикали алергичната реакция обаче, лекарите може също да изискват фамилна анамнеза и други тестове като тестване на фотопач - т. е: да проверят дали кожата реагира на сенсибилизиращи вещества на слънчева светлина; тестване с UV светлина, кръвни изследвания и кожни проби.
Кои са рисковите фактори, свързани с алергичната реакция към слънчева светлина:
Расата на човек играе важна роля за възможността за развитие на слънчева алергия. Някои слънчеви алергии са често срещани при хора с по-светла кожа.
Понякога симптомите се задействат, когато кожата е изложена на въздействието на определени вещества и слънчева светлина едновременно. Обичайните вещества включват парфюми, дезинфектанти и определени химикали в слънцезащитните продукти.
Някои лекарства могат да предизвикат реакция на кожата към слънчева светлина. Тези лекарства включват тетрациклинови антибиотици и болкоуспокояващи като кетопрофен.
Наличието на други кожни заболявания също може да предизвика реакция на кожата към слънчевата светлина. Хората с дерматит например имат голям шанс да развият слънчева алергия.
Фамилна обремененост също е важна - по-вероятно е човек да получи слънчева алергия, ако родителите, братята и сестрите му също са диагностицирани със същото заболяване.
Как да лекуваме и управляваме слънчева алергия?
Слънчевата алергична реакция може да възникне навсякъде по тялото, но най-вече се среща на открити участъци като ръцете, краката, ръцете и задната част на врата. В тежки случаи зоните, защитени с дрехи, също могат да бъдат засегнати.
Лечението се провежда в зависимост от вида на слънчевата алергия. Обикновено при леки случаи избягването на излагане на слънце за няколко дни може да разреши проблема.
Други възможности за лечение включват медикаменти - кремове или лекарства
Фототерапията постепенно помага на кожата да свикне със слънчевата светлина.
Ако човек изпитва слънчева алергия или повишена чувствителност към слънцето, управлението би могло да стане и със следните стъпки:
Останете на закрито в часовете на максимално излагане на слънце
Използвайте слънцезащитен крем с SPF над 30.
Консултирайте се с дерматолог, за да получите най-добрия курс на лечение за слънчева алергия.
Използвайте слънчеви очила и носете защитно облекло.