Слънчевата алергия, известна още като фотодерматит наистина е знак, че човешката кожа понякога не се разбира със слънцето. Тя е реакция на имунната система към слънчевата светлина, която обикновено се проявява като сърбящ червен обрив. Особеното при дерматита е, че почти веднага след излагане на слънце по тялото на човек могат да се образуват червени и сърбящи петна. Но пък за сметка на това, много скоро, след като човек се прибере на закрито, e възможно тези симптоми да отшумят или напълно да изчезват в рамките на няколко часа.
Понякога наследствеността изиграва своята решаваща роля, тъй като тази алергия може да се предава от родители на деца. Алергията може да се задейства и от външни фактори като определени лекарства например.
Хората с леки симптоми на слънчева алергия може да не се нуждаят от лекарства. Но тези, които изпитват умерени до тежки реакции, обикновено се налага да приемат лекарства или да прибягват до други превантивни мерки. В тези случаи помага и носенето на дрехи, които предпазват от слънцето.
Заболяването салмонелоза, познато още като салмонела, се причинява от голяма група микроорганизми, наречени салмонели. До сега се известни над 800 разновидности от тези микроорганизми. Те паразитират в животните и в човека, но само около 20 типа от тях са най-честите причинители на заболяването при хората.
Точно те са силно устойчиви на влиянието на околната среда и запазват жизнеспособността си дълго време в почвата, водата, фуражите и торта на животни и птици. Освен това са шампиони по издръжливост на сух въздух и на над 80 градусови температури. Когато попаднат в животински продукти, те не само се задържат продължително време там, но започват да се размножават и да отделят токсини. Салмонели могат да се открият и върху плодове и зеленчуци, които са поливани с нечисти води - битови и мътни.

Кампания Мъжко здраве - “За мъжете, които обичаме“, посветена на профилактиката на мъжкото здраве, стартират Портал на пациента и медицински експерти, съвместно с Лаборатория „Кандиларов“ в началото на Световната седмица на мъжкото здраве - 9 до 15 юни. Тя се отбелязва в повечето европейски страни, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Канада. Идеята е да се повиши осведомеността за предотвратимите здравни проблеми при мъжете във всички възрасти, да се подкрепи тяхното включване в по-здравословен начин на живот и да се насърчи ранното откриване и лечение на евентуални заболявания.
Факт е, че в много страни мъжете водят по-нездравословен начин на живот, страдат от много хронични заболявания и умират по-рано от жените. За това допринася и психологията на мъжа, у когото е насадено, че трябва да е винаги силен и неуязвим. Ето защо голяма част от мъжете не са склонни да се грижат за здравето си, не ходят на профилактични прегледи и дълго време неглижират симптомите си преди да потърсят лекарска помощ.
ЦИГАРИТЕ СА ПРОДУКТ, КОЙТО УБИВА ПОЛОВИНАТА ОТ СВОИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ
ИСТИНСКАТА СЪЩНОСТ НА ПРОБЛЕМА
Ако някога моралът на политици и законотворци в областта на здравеопазването у нас се издигне на национално отговорна висота, а хората разберат, че собственото им здраве зависи от техния личен избор на поведение, тогава може би производителите на тютюневи изделия ще бъдат притиснати в ъгъла и принудени да се откажат от ролята на змията-изкусителка, която изобретява все нови и нови видове тютюневи “ябълки”, с които съблазнява все нови и нови наивници, които вярват, че това е пътя на израстването, знак за независимост и зрялост. Така неусетно желанието им да бъдат забелязани, да бъдат харесани, да станат влиятелни и значими сред тези, с които общуват, ги отвежда не до рая, а до ада на употребяващите никотин. Защото наистина няма значение дали пушиш традиционни или електронни цигари, вейпове, наргилета, бездимни или такива, които си свиваш сам. Един ден собственото ти тяло ще те изправи пред нечий лекарски кабинет.