Заболяването салмонелоза, познато още като салмонела, се причинява от голяма група микроорганизми, наречени салмонели. До сега се известни над 800 разновидности от тези микроорганизми. Те паразитират в животните и в човека, но само около 20 типа от тях са най-честите причинители на заболяването при хората.
Точно те са силно устойчиви на влиянието на околната среда и запазват жизнеспособността си дълго време в почвата, водата, фуражите и торта на животни и птици. Освен това са шампиони по издръжливост на сух въздух и на над 80 градусови температури. Когато попаднат в животински продукти, те не само се задържат продължително време там, но започват да се размножават и да отделят токсини. Салмонели могат да се открият и върху плодове и зеленчуци, които са поливани с нечисти води - битови и мътни.
Затова никога не забравяйте златното правило - мийте редовно продуктите, които консумирате сурови; избягвайте уличната храна, мийте ръцете си продължително, когато галите животни, защото точно те могат да ви заразят със салмонелоза. Става въпрос за едър рогат добитък, прасета, коне, кучета, котки, птици. Опасни са и продуктите, които са държани в помещения, достъпни за плъхове и мишки. Мухите, хлебарките и ред други насекоми могат също да пренасят салмонелозната зараза, като кацат или налазват хранителни продукти и ги замърсяват.
Човек се заразява най-често чрез храната - от замърсените от салмонели месо, мляко, яйца, плодове и зеленчуци. А заразеният човек може да предаде лесно инфекцията на друг чрез замърсените си ръце.
Инкубационният период на заболяването е кратък - от 6 до 24 часа и засяга стомашно чревния тракт. Започват остри болки в стомашната област, които постепенно обхващат целия корем. Развива се предимно остър ентерит или гастроентерит. Обикновено от 6 до 36 часа след заразяването се появяват студени тръпки по тялото, обща отпадналост, тежест и болки в корема; диария и повръщане. Заболелите са с повишена температура, влошено общо състояние. Те имат позиви за ходене по голяма нужда често. В началото изпражненията са кашкави, но постепенно стават течни, с неприятна миризма. Често са зеленикави, с примеси от слуз.
При продължително повръщане и разстройство има опасност от обезводняване на организма. Това е много опасно за децата. Те прекарват заболяването по-тежко от възрастните.
Понякога признаците на салмонелозата приличат на тези на дезинтерията, грипа, коремния тиф. Затова е задължително лечение от лекар-специалист. При правилно лечение болестта отшумява в рамките на 3 до 7 дни.
При леките форми се спазва диета, пият се повече течности и се вземат предписаните от лекаря лекарства.
При по-тежките форми лечението задължително става в лечебно заведение, а не вкъщи.
Специалистите препоръчват:
Да се консумират качествени, добре контролирани продукти от животински произход, които се съхраняват при ниски температури в хладилник. Приготвената от тях храна също.
Да се избягват сладкиши и кремове, приготвени с яйца. А ако съдържат такива да се изпичат и сваряват добре.
Задължително, особено през лятото, всички ястия, приготвени с месо или яйца, да минават през термична обработка.
Яйцата трябва да се варят 10 минути, отброени след завирането на водата. А ако не са от кокошка, а от водоплаващи птици - патици и гъски например, варенето трябва да е с 5 минути повече.
В аптеките вече има бързи тестове за салмонела, които са произведени от различни лаборатории и фармацевтични заводи. Най-често при бърз тест за салмонела се използват изпражнения.
За заболяването могат да се направят и изследвания в лаборатория чрез кръвните тестове и изследване на урина. Разбира се, за разлика от бърз тест за салмонела, който се прави с у дома с помощта на малка част от изпражненията, за кръвните тестове ще ви се наложи да посетите лаборатория.